BRATISLAVA. Vyše miliardový tender na obsadenie 344 staníc záchraniek po celom Slovensku organizuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. Odmieta zverejniť mená členov výberovej komisie, ktorá rozhoduje o víťazovi, bráni sa, že mu to umožňuje zákon.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu, ktorý vymenúva šéfa operačného strediska, sa tiež odvoláva na zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Keď štát naposledy v roku 2019 obsadzoval stanice záchraniek, väčšina členov komisie mala väzby na víťaza. Zistilo sa to až po vyhlásení výsledkov tendra.
Vtedajšia ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská síce preto dala podnet na Generálnu prokuratúru, ale víťazná záchranka Life Star Emergency z Limbachu si svoje stanice udržala ďalších šesť rokov aj s tým spojeným balíkom peňazí.
Zdravotnícki experti dnes hovoria o nepriehľadnom tendri a poukazujú na to, že sa opakuje situácia z roku 2019.
Prvým štyrom staniciam záchrannej služby vypršia licencie na konci augusta. Ide o stanice v Galante, Pezinku, Senici a v Trenčíne.
Či dovtedy v súťaži vyberú nových prevádzkovateľov, nie je jasné, lebo operačné stredisko neoznámilo, kedy chce tender ukončiť. Spolu s ministerstvom sľubujú, že zdravotná starostlivosť bude zabezpečená.
V článku sa dočítate:
- prečo operačné stredisko a ministerstvo taja členov výberovej komisie na stanice záchraniek,
- čo na konanie obidvoch štátnych inštitúcií hovoria zdravotnícki experti,
- ako to bolo pri tendri na stanice záchraniek v roku 2019.
Super tajná komisia
„Operačné stredisko ZZS nateraz nezverejní členov výberovej komisie,“ reaguje jeho hovorkyňa Petra Klimešová na požiadavku denníka SME, aby mu poslala ich zoznam. Odvolala sa na zabezpečenie „objektívnosti procesu“.